ANA SAYFA
EKONOMİ SİYASET GÜNCEL DÜNYA MAGAZİN KÜLTÜR SANAT SPOR SAĞLIK SÖYLEŞİ POLİTİKA RADARI
Son Dakika : [ - Mısır'da Hayatını Kaybeden Kişilere Bile İdam Cezası Verildi      - NASA'dan Uyarı: 10 Bin Yıllık Buzul 2020'ye Kadar Yok Olabilir      - MHP Adana’ya büyük katılım       ] Tarih :
ADIYAMANLILAR GECESiNE ADIYAMANLI ADAYLAR AKIN ETTİ / 5/26/2015 KADIN KADINA DARBE VURUR MU? / 5/26/2015 Neredesiniz Çevreciler? / 5/26/2015 Doruk 23 Yaşında / 5/26/2015
KÜNYEMİZ
   E-gazete

   HAVA DURUMU
ADANA
   PİYASA
Alış satış
USD 2.6063 2.611
EUR 2.8619 2.867
   E- BÜLTEN
 
  AKTİF ZİYARETÇİ
Aktif Ziyaretçi : 304
Bugün Gelen:3425
Toplam Ziyaret :9820466
   FAYDALI ADRESLER
DEMET SARI: MUHALEFET ERKEN SIÇRADI...

Ak Parti Çukurova İlçe başkanı Fatma Gül Demet Sarı, “Kürt Açılımı’nı” yani “Demokratik Açılımı’nı” Ak Parti hükümetinin için olmazsa olmaz koşullarından biri haline geldiğini söyledi. Teşkilatlar olarak, başbakanın sonuna kadar arkasında duracaklarını, bu ülkede bir çok ilklere imza atan Ak Parti hükümetinin de “demokratik Açılımı’nı” başaralı bir şekilde zamana yayarak çözeceğini savundu. Muhalefetin içeriğini bilmeden muhalefet etmesini, erken bulduğunu kaydetti.

Artık kadınlarda teşkilatlarda önemli yerlere gelebiliyor. Henüz azınlıkta da olsa, kadınların erkekler gibi başarılı bir şekilde teşkilatları yönettiğini görebiliyoruz. Bundan iki yıl öncesine kadar Figen Toktaş’ta Adana DYP İl Başkanlığını başarılı bir şekilde yapmıştı. Şimdi, halen bu görevini Türkiye Partisi İl başkanı olarak sürdürüyor.
Muhafazakar bir parti’de kadın ilçe başkanı olmak, diğer partilere göre daha bir önem kazanıyor.
Çukurova İlçe başkanı Fatma Gül Demet Sarı ile Türkiye gündemini oluşturan Kürt Açılımı’nı konuştuk. O her ne kadar ağzına almazasa “Demokratik Açılım” desede, düşüncelerini sizin için sorduk.

İktidar partisinin yeni kurulan İlçe başkanı mimar müteahhit Fatma Gül Demet Sarı. İsminin neden bu kadar çok ve uzun olduğunu sormadık. Ailesinin vardır bir bildiği.
Demet Sarı modern bir kadın, müteahhitlik yapıyor. Teşkilatla uyumu süper. Soruunlara vakıf ne yaptığını biliyor. Bu kentte bazı değişimlerin meydana gelmemesinin yıllarca tek başkan tarafından bu zihniyetle yönetilmesine bağlıyor. Ak Parti hükümeti’nin bir çok alanda ilk hizmetlere imza atmasını devrim olarak niteliyor.

     FATMA GÜL DEMET SARI KİMDİR?
1970 yılında Adana’da doğdu.  Atatürk İlkokulunu bitirdikten sonra,  Tarsus Amerikan Koleji'nde eğitimine devam etti. Üniversite eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi yaptı. Yüksek Mimar Sarı bir süre İstanbul’da kaldıktan sonra Adana’ya dönerek serbest çalışmaya başladı. Şimdi müteahhitlik yapıyor.
 
DORUK: Sayın başkan son günlerde “Kürt Açılımı”ndan söz ediliyor, siz gerçekten partinizin bu açılımı çözeceğine inanıyor musunuz?

DEMET SARI: Partimiz şimdiye kadar çok şeyler başardı. Bir çok ilklere imza attı. Bunu bütün Türkiye çok iyi biliyor.
Biz buna “Demokratik Açılım” diyoruz, içeriğini bilmeden, tepkiler gelmeye başladı. Bu tepkileri çok erken buluyorum. Ak Parti hükümetinin başaramadığı hiçbir şey yok. Sağlık, eğitim, enerji gibi birçok alanda devrim niteliğinde hizmetler yaptı.
Bu konuda içeriği bilinmeden muhalif olunmamalı. Bunun zamana yayılması daha doğru olur.
Biliyorsunuz İçişleri Bakanımız görüşmelerde bulunuyor, herkesle görüşüyor, sivil toplum örgütleriyle, işadamlarıyla, sanatçılarla, yazarlarla çizerlerle nabız yokluyor. Partilerin de görüşlerini alıyor, dinliyor...

DORUK: Başkanım bu demokratik açılımın içeriği bilinmiyor, peki partiniz tarafından ana başlıkları belirlenmiş olabilir mi?

DEMET SARI: Başbakanımızın dediği gibi ön görüş alınıyor. İçeriği daha sonra açıklanacak. Şu an beklemekteyiz, kamuoyunda artısını, eksisini görmek lazım. Muhalefetin tepkisi de bana göre çok erken. Görüşmeler bittikten sonra içeriğin daha net olacağı kanaatindeyim.
DORUK: Muhalefet sokak çatışmasından söz ediyor.

DEMET SARI: Ben böyle düşünmek istemiyorum. Negatif düşüncelerle hareket etmek istemiyorum. Bu ülkenin doğusu, batısı ve kuzeyi diye ayrım yapmamalıyız. Herkesin kafasında bir düşünce var. Bence herkes bekleyip görsün. Türk milleti ortak akılda birleşecektir.
Türkiye’nin konjektörünün 12 Eylül öncesi olduğuna inanmıyorum. Artık insanlarımız herşeyi görüyor.

DORUK: Sonuçta bu problem bir şekilde Türkiye’nin önünde, aykırı sesler çıkıyor, siz teşkilatlar olarak genel başkanınızın arkasında durmaya devam edecek misiniz. Çünkü söylentiler, Kürt açılımından  dolayı partinizde çatlak seslerin çıkabileceği yönündeydi.

DEMET SARI: Tabi ki her zaman Genel Başkanımızın ve Başbakanımızın arkasında durmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin doğu bölgesinin gidilmesi gereken bir yer olması gerekiyor. Nasıl ki sizler atlayıp İstanbul veya Ankara’ya İzmir’e rahatlıtla gidebiliyorsunuz, doğu illerimize de rahatlıkla gidebilinmeli.
Okuldan mezun olan, doktor, hakim, savcı, polis, memur veya askerimiz zorunlu hizmet olarak oraya gönderiliyor. Oysa orası da vatan toprakları. Ama nedense zorunlu hizmet o bölgeye doğru yapılıyor.
Bu da şunu gösteriyor ki, demek ki ortada gerçekten bir sıkıntı var. İnsanlar ortak noktalarda birleşebilmeliler.  Genel merkezimizde alınan bu tür politikalarımızı da sayın milletvekillerimiz halkımıza birebir anlatıyor.
Emin olun halkın büyük bir çoğunluğu artık bunun problem olmasından çıkmasını istiyor.
Başbakanımızda söyledi, artık bu yoldan geri dönüş yok. Biz teşkilatlar olarak başbakanımızın arkasındayız ve arkasında durmaya devam edeceğiz.

DORUK: Peki Fatmagül Demet Hanım, bir Adanalı olarak Adana’da yaşamayı seviyor musunuz, neler olmasını isterdiniz?

DEMET SARI: Adana’da yaşamayı çok seviyorum. Üniversiteyi bitirdikten sonra; bir süre İstanbul’da çalıştıktan sonra geri döndüm. İnsanın evi gibisi olmuyor. Bu bereketli toprakları seviyorum. Ancak  Adana’ya belediyecilik hizmeti açısından bakarsak, biz memnun değiliz.

DORUK: Başkanım yanılmıyorsam, seçim öncesi bütün belediyeler sizin elinizdeydi.

DEMET SARI: Doğru ama yine hizmet yoktu. Yerel belediyelere hükümetimiz ayrım yapmadan gerekli desteği sağlıyor. Bu ister CHP’li olsun ister MHP’li olsun. Hepsine bütçelerine göre yardım gidiyor.
Buna rağmen kronik hale gelen bir metro sorunu çözülmedi.
Bakın seçim öncesi göstermelik çalıştırıldı ve Metro halen uyuyor. Bu da bizim haklılığımızı  ortaya çıkarıyor.
Belediyecilik hizmetini 25 yıldır aynı başkan sürdürüyor. Yeni doğmuş olanlar bu gün 25 yaşında bir nesil. Belediyecilik bizde ucuz ekmek, ucuz taşımacılık olarak algılanıyor. Bu çok yanlış, biraz daha geliştirmek, şehri olumlu yönde değiştirmektir belediyecilik.
Adana potansiyeli olan bir şehir, biz düz bir ovadayız, çukur yok, dağ yok, viyadük yok...
Seyhan Nehri kıyılarına bakın, bir güzellik yok ediliyor. Çok katlı imar verilmiş. Aslında buralar betona boğulmamalı, kenarlarına iki katlı villa tipi evler olmalıydı.
Çukurova İlçemizin Güzelyalı mahallesi, Adana’nın en gelişmiş modern yüzü olarak biliniyor. Yeşil alan yok. Bir tarafta villalar, bir tarafta gecekondu. Böyle şehirleşme olmamalı.
Adana’da belediyecilik anlayışı yok. Tiyatro yok, kültür binası yok, konferans salonları yok. Şehir meydanları yok. Yok, yok, yok...

DORUK: Hükemetler yerel iktidarlara etki edemiyor mu? Mesela konferans solanları, kültür merkezleri, gibi şeyler yok dediniz, bu şehirde meydanlarda yok başkan.

DEMET SARI: Yukarda size söylediğim gibi hükümet olarak yerel yönetimlere her anlamda destek çıkıyoruz, çıkmayada devam edecegiz. Ancak yerel yönetimlerin çalışmalarıyla hükümetimizin çalışmalarını ayrı tutmak gerekir. Örneğin; Şehir meydanlarının yeşil alanlarının olamamasını ele alırsak bu belediyelerin şehircilik planlamasındaki eksikliklerden kaynaklanıyordur. İşin tarihsel boyutuna bakarsak Türk toplumunda Avrupa şehirlerinde olduğu gibi bir meydan kültürü yoktur. Osmanlı şehircilik anlayışında cumbalı evlerden oluşan dar sokaklar cami avlusuna açılır. Bizim geçmişten gelen meydan anlayışımız camii ve külliyelerinin olusturduğu avlulardır. Bugünkü modern şehircilik anlayışındaki meydan kavramını olusturmak Adana gibi gelişime açık, yeni yerleşim bölgeleri sıfırdan olusan şehirlerde belediyelerin planlamasına bağlıdır.
Ben çocukken Adana sokakları portakal çiçeği kokardı. Bugün Adana’nın doğal güzellikleri kayboluyor. Adana maalesef sadece yemek kültürüyle kebabı ve şalgamı ile gündeme geliyor. Bu kentin daha birçok güzellikleri var. Sayın valimiz Adana’nın tanıtılması için yoğun çaba sarf ediyor. Bizde kendisini sonuna kadar destekliyoruz. Adana’nın hakettiği yere gelmesi için sivil toplum örgütleriyle birlikte siyasiler elele uyum içinde çalışmalıdır.


DORUK: Siz diyorsunuz ki biz görevimizi yapıyoruz.

DEMET SARI:
Evet, AK Parti olarak Türkiye tarihinde en önemli hizmetleri biz yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Hükümetin görevi dev yatırımlara öncelik etmektir. Yerel yönetimler ise farklıdır. Yerel yönetimleri Adana halkı belirliyor. Neden hizmet yapılmıyor diye halk bunun hesabını sormalıdır. İktidar büyük yatırımlara öncelik eder. Kentlerdeki hizmeti ise yerel belediyeler verir. Bunu lütfen herkes böyle algılasın.


DORUK: Kadın ilçe başkanı olmak zor mudur? İnsanlar sizi görünce neler hissediyorlar, siz zorluklarına katlanıyor musunuz?

DEMET SARI: Bayan ilçe başkanı olarak siyasi hayatımda herhangi bir zorlukla karşılaşmadım, tam tersi pozitif ayrımcılığın imkânlarından sonuna kadar yararlanıyorum. Ama bu görevimin ve sorumluluklarımın diğer başkanlardan az olduğu demek değildir. Hepimiz bağlı olduğumuz ilçemizin kültürel ve sosyal yapısına uygun çalışma proğramları oluşturup yoğun çalışmalarımıza devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın bir bayan olarak bana yaklaşımları çok olumlu ve sıcak, bu konuda desteklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum.

DORUK: Bu güne kadar yaptığınız etkinlikler var mıdır?

DEMET SARI: Bildiğiniz gibi Çukurova ilçe teşkilatı yeni kurulan bir ilçe’nin, yeni kurulan teşkilatıdır. Kuruluş sürecinin hemen ardından yoğun bir seçim çalışmasına ve akabinden kongre hazırlıklarını ağırlık verdik. Bu süreç içinde genel merkezimiz ve il başkanlığımız bilgisi dahilinde Çukurova ilçesinde ve Adana genelinde ana kademe, gençlik ve kadın kolları olarak gündemde olan önemli gün ve olayların kapsamı çerçevesinde çeşitli etkinliklerimiz olmuştur. Bu çalışmalarımızın son halkası olarak ramazan boyunca çeşitli etkinliklerimiz, ihtiyaç sahibi vatadaşlarımıza yardım çalışmalarımız, iftarda ev ziyaretlerimiz proğramımız dâhilindedir. Bu vesile ile bütün okuyucularımızın mübarek ramazan ayını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

 


Haber Tarihi : 8/31/2009

Okunma Sayısı : 2014


 HABERE AİT YORUMLAR

  YAZARLAR
Fatoş TEKBAŞ Fatoş TEKBAŞ
Bir dost daha gidiyor
Fatih TEKBAŞ Fatih TEKBAŞ
Artık bizi kimse tutamaz
Prof.Dr. İbrahim ORTAŞ Prof.Dr. İbrahim ORTAŞ
Nepal’deki Depremin Düşündürttükleri ve Öğrettikleri
Nihat KAŞIKÇI Nihat KAŞIKÇI
ÇANAK TUTANLAR DA HESABA ÇEKİLİR
Doğan KUŞMAN Doğan KUŞMAN
Bu Resul kim?
YUMOŞ ve MİNİK yazıyor YUMOŞ ve MİNİK yazıyor
UKRAYNA'DA KÖPEK OLMAK!
Halil İ. BABÜR Halil İ. BABÜR
HALİL ARKADAŞIMIZI KAYBETTİK!
Erdal Özduran Erdal Özduran
Adana ‘da Bitmeyen Trafik Çilesi
Murat DORUK Murat DORUK
NE YAPSAN OLMUYOR MU?
GOLGE ADAM GOLGE ADAM
UFUĞU GÖREMEYEN TEKİNSİZ DANIŞMAN!
 
  FOTOĞRAF GALERİSİ
Tüm Hakları Saklıdır.