ANA SAYFA
EKONOMİ SİYASET GÜNCEL DÜNYA MAGAZİN KÜLTÜR SANAT SPOR SAĞLIK SÖYLEŞİ POLİTİKA RADARI
Son Dakika : [ - Mısır'da Hayatını Kaybeden Kişilere Bile İdam Cezası Verildi      - NASA'dan Uyarı: 10 Bin Yıllık Buzul 2020'ye Kadar Yok Olabilir      - MHP Adana’ya büyük katılım       ] Tarih :
ADIYAMANLILAR GECESiNE ADIYAMANLI ADAYLAR AKIN ETTİ / 5/29/2015 KADIN KADINA DARBE VURUR MU? / 5/29/2015 Neredesiniz Çevreciler? / 5/29/2015 Doruk 23 Yaşında / 5/29/2015
KÜNYEMİZ
   E-gazete

   HAVA DURUMU
ADANA
   PİYASA
Alış satış
USD 2.6533 2.6581
EUR 2.899 2.9042
   E- BÜLTEN
 
  AKTİF ZİYARETÇİ
Aktif Ziyaretçi : 350
Bugün Gelen:2092
Toplam Ziyaret :9829666
   FAYDALI ADRESLER
STAJERLERİMİZ MANİSADAN DÖNDÜ

Manisa’da gerçekleştirilen 3. Stajyer Avukatlar Kurultayı’nda, Baromuzu temsilen giden heyet 06.06.2010 (Pazar) kentimize döndü.
Baromuz adına Genel Sekreter Av. Feyzi ÇAKIT, Staj Komisyonu Başkanı Av. Mengücek Gazi ÇITIRIK, Staj Komisyonu Üyeleri; Av. Yasemin TANIR, Av. Mutlu YANGÜN, stajyer avukatlar Ödül KAYHAN, Mustafa AKAR, Ahmet Onur GÜREŞ, Özlem AYKUT, Selin ŞENDAĞ, Tuğba KASTAL, Volkan BÖKE, Volkan Hüseyin ERTEM, Hakan ÖZTÜRK ve Ferhat KEÇEBAŞ stajyer avukatlar kurultayında bulundular.
Stajyer avukatların sorunları ve çözüm önerileri başlığı altında baromuz adına konuşmayı Stj. Av. Özlem AYKUT yaptı.
Aykut konuşmasında;
“Saygıdeğer Türkiye Barolar Birliği Başkanvekili, Yönetim Kurulu Üyesi, Değerli Baro başkanlarım ve sevgili meslektaşlarım;

Kısacık bir zamanda kabuklaşıp kanama kısır döngüsünde seyreden stajyer avukat sorunlarına çözüm bulmaya; eli güçlü olup, gözü yumuk, dili suskun olmamaya, umuda geldik. Hepiniz hoş geldiniz…

       Grup arkadaşlarım ve Adana Barosu adına; Burada olmamıza vesile olan ve sorunlarımızı dile getirmek için imkan sunan  MANİSA BAROSU’na teşekkür eder ve kısa bir zaman önce aramızdan ayrılan  TBB Başkanı Sayın Özdemir ÖZOK’ u rahmetle anarız.
Bugün III.’ sü düzenlenen STAJYER AVUKATLAR KURULTAY’ında  bir kez daha soruyoruz: STAJYER AVUKAT kimdir? İşçi midir yoksa eğitim gören öğrenci midir?

Avukat Stajyeri , adalet komisyonunun,baronun ve yanında ÇALIŞILAN avukatın gözetiminde çalışmakla,işveren denetiminde çalışan işçi statüsüne yaklaşır. Velakin ücretli çalışmamakla bu statüden uzaklaşır.

Bunun yanı sıra  Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanununa göre  çırak  öğrenci statüsündedir.Çırak, iş ve sosyal güvenlik kanununa tabi olmakla  birlikte   asgari ücretin %30 undan aşağı çalıştırılamamaktadır.Halbuki avukat stajyerinin ne sosyal güvencesi ne de ücret güvencesi bulunmaktadır.
Yani  iş ve sosyal güvencesi olmayan bizler ne bir çırak ne de bir işçiyiz.


Peki Biz kimiz?

Biz  kanunlarca tanımlanmasa da hakkaniyetin tecellisi için fikri ve fiziki emeğiyle kamu hizmeti gören birer adalet  kılıcıyız, ama kör bir kılıç.
                         Biz  bu ülkenin ışığı sigortasız fenerleri, vazgeçilmezleriyiz.
                        Biz anayasal güvencede olan insan onuruna yakışır bir hayat sürdürme hak ve yetkisine doğuştan sahip cebi boş ama gözü tok avukat stajyerleriz.
             Bir avukat stajyerinin sigortası, bursu-ücreti  silahların eşitliği ilkesine bağlı kalarak aynı sıraları paylaştığı stajyer hakim-savcı arkadaşı gibi Adalet Bakanlığı’nın veya 25 MİLYON TL GİBİ BÜTÇEYE SAHİP,  ELİ VE CEBİ EN  güçlü kurumlardan biri olan  Türkiye Barolar Birliğinin sorumluluğunda olmalıdır.
        Türkiye’de bu yıl da açılacak olan TABELA hukuk fakülteleri ile birlikte toplamda 55 hukuk fakültesi bulunmaktadır. Her yıl bu fakültelerden mezun olan binlerce hukukçu dünyanın en kolay avukat olunan ülkesinde avukatlık mesleğini seçerek aramıza katılmaktadır. 
          Hukukçuyu avukat yapan, etkin stajdır. Ancak meslek ilke ve kurallarına bağlı, hukuksal,sanatsal ve eğitsel avukatlık  stajı; bir zorunluluk, geçiş, geçiştirme dönemi haline gelmiştir. Bu durum mesleğe olan itibar ve ihtimamın kaybolmasına neden olmuştur.

       PEKİ ETKİN STAJ NASIL OLMALIDIR?
                   Etkin staj; staj eğitiminin TBB’nin tek çatısı altında toplanarak kurumsallaşmasıyla ve bölge staj eğitim merkezleri ile avukat stajyerleri arasında fırsat eşitliği sağlanarak olacaktır. Aynı zamanda bu bölge staj eğitim merkezleri güçlü bir denetim mekanizmasına sahip olmalıdır.  Bu denetim stajın başında ve sonunda, TBB’ce belirlenecek akademisyen ve avukatlardan oluşan komisyon tarafından yazılı ve sözlü yeterlilik sınavlarının yapılması ile gerçekleşecek, nitelikli ve saygın avukat statüsünün kabul görmesine de hizmet edecektir.

Ayrıca etkin stajın sağlanması için sorunları bire bir yaşayan stajyer avukatların ,baromuzda da olduğu gibi, staj komisyonunda ve baro genel meclislerinde, , temsil edilmesi ve oy hakkına sahip olması gerekir.
Bunun yanı sıra ETKİN staj süresinde, SINIRSIZ KAZA VE HASTALIK SİGORTASI OLAN, DOLGUN ÜCRETLE ÇALIŞAN BİZ KALBURÜSTÜ AVUKAT STAJYERLERİNDEN RUHSATNAME ÜCRETİ de talep edilmektedir. Bu talep herkesin de bildiği gibi ağır hukuk eğitimini ve stajını  başarıyla tamamlamış avukat stajyerlerine yapılan büyük bir  haksızlıktır.
Bağımsız yargının üç ayağından biri olan savunmanın anayasal güvenceden yoksun olması çarpıklığın aslında temelde olduğuna işaret etmektedir. Hak ve adaletin yapı taşları olan avukatların, biz stajyerlerinin, kuru bir yönetmelikten çok bir kanunlaşmaya ihtiyacı vardır. Bu sebeple stajyer avukat kimliğinin, sosyal güvenlik hakkı ve etkin staj sisteminin belirtildiği kanuni düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
Böylelikle ; bu kanunlaşma ile yürütmenin yargı üzerindeki etkisi kırılacaktır. Kanun gücünü aktif hale getirebilecek TBB , kolektif tepkiyi koymalıdır. Bu güce sahiptir.
 Sorunlar bütünüyle çözülemeyecek bile olsa; köle olmadığımız ve köle kullanmadığımız tarihi tarihe gömmek için TBB bu süreci başlatmalıdır.
Dinlediğiniz ve İnandığınız için Sonsuz Teşekkürler.”

Kurultayda ayrıca, sonuç bildirgesini TBB nezdinde takip etmek üzere stajyer avukatlardan oluşan 9 kişilik kurula baromuz temsilcisi Özlem AYKUT seçilmiştir.
Staj Komisyonu Komisyonu Başkanı Av. ÇITIRIK; öncelikle kurultaya katılmamızda, yer almamızda her türlü katkısını esirgemeyen baro yönetim kuruluna teşekkür ettiğini, bu tür çalışmaların sadece yılda bir kez yapılmaması gerektiğini belirterek, “Stajyer avukatların sorunları, mesleğin genel sorunlarından ayrı olarak değerlendirilemez. Stajyer avukatların ücret, sosyal güvenlik, staj eğitimi vb. konulardaki sorunlarının herkes tarafından bilindiği, hep dile getirildiği halde çözüme yönelik adımların atılmadığı ve yasal düzenlemelerinin yapılmadığını üzülerek gözlemlemekteyiz. TBB’nin gerek temsil yönüyle, gerekse ekonomik gücüyle konuya ağırlığını koymasını istemekteyiz. Özellikle staj eğitiminde barolar arasındaki ayrımın ortadan kalkması için TBB’nin altyapı, eğitmen ve finansman sorununu çözerek bölge staj eğitim merkezlerinin oluşturulmasını, buralarda görev alacak eğitmenlerin de TBB denetimi ve gözetiminde eğitimlerinin tamamlanmasının doğru olacağına inanıyoruz “dedi.


“STAJYER AVUKAT MESLEKTAŞLARIMA YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Kurultayda baromuz adına konuşmayı yapan Stajyer Av. Özlem AYKUT, duruşu, konuşma içeriği, kürsü hakimiyeti ve yerinde kullandığı vücut diliyle diğer baroların da haklı bir beğenisini kazandığını ifade eden Av. ÇITIRIK, “Baromuz adına kurultayda bulunan stajyer avukat meslektaşlarıma binlerce kez teşekkürü bir borç bilirim. Konuşma metninin hazırlanmasında, konuşmacının belirlenmesinde, konuşmanın kurultaydaki sunumunda, diğer barolardan gelen stajyer avukatlarla kaynaşma, tanışma ve baromuz adına yaptıkları kulis çalışmalarıyla tam bir ekip ruhu içerisinde olup, birbirlerini tamamlayan, bütünleyen bir görüntü vermişlerdir” diye konuştu


4. KURULTAY MUĞLA’DA
Manisa’da yapılan 3. Stajyer Avukatlar Kurultayı sonunda çekilen kur’a ile 4. Kurultayın ev sahipliğini Muğla Barosu yapacaktır.


 


Haber Tarihi : 6/10/2010

Okunma Sayısı : 982


 HABERE AİT YORUMLAR

  YAZARLAR
Fatoş TEKBAŞ Fatoş TEKBAŞ
Bir dost daha gidiyor
Fatih TEKBAŞ Fatih TEKBAŞ
Artık bizi kimse tutamaz
Prof.Dr. İbrahim ORTAŞ Prof.Dr. İbrahim ORTAŞ
Nepal’deki Depremin Düşündürttükleri ve Öğrettikleri
Nihat KAŞIKÇI Nihat KAŞIKÇI
ÇANAK TUTANLAR DA HESABA ÇEKİLİR
Doğan KUŞMAN Doğan KUŞMAN
Bu Resul kim?
YUMOŞ ve MİNİK yazıyor YUMOŞ ve MİNİK yazıyor
UKRAYNA'DA KÖPEK OLMAK!
Halil İ. BABÜR Halil İ. BABÜR
HALİL ARKADAŞIMIZI KAYBETTİK!
Erdal Özduran Erdal Özduran
Adana ‘da Bitmeyen Trafik Çilesi
Murat DORUK Murat DORUK
NE YAPSAN OLMUYOR MU?
GOLGE ADAM GOLGE ADAM
UFUĞU GÖREMEYEN TEKİNSİZ DANIŞMAN!
 
  FOTOĞRAF GALERİSİ
Tüm Hakları Saklıdır.